This shortlisted list will be updated constantly till the Award Nomination payment tentative closing date - 23rd April, 2020 while voting and other timeline continue after the end of the COVID-19 Pandemic

Please note that nominations payment is important and tentatively close on 23rd of April, 2020 | Enquiries/Confirmation: +234 703 840 6891 (Mr. David) | +234 814 267 9006 (Mr. Paschal)

FAGE (Fresher) Shortlisted Nominees

Arts/Entertainment Awards

Best Comic/Humor Personality
Moronfoye James Oladayo (Comic)

Best Dancer of the Year
Olabiwonninu Temidayo (Dayz ii)

BEST Female Vocal

Best Male Vocal
Akanbi Samuel Abiola (Sammie kiss /Kisswrld)
Tijani Sodiq (Stobi)

Best New Artist (Female)
Victoria (LilToria)

Best New Artist (Male)
Babalola Segun Emmanuel (Punch)
Olatunji toyese David (Olatoye)

Rookie Rap Artist of the Year
Adekunle boluwatito (Ivy)
Osowe David (Papizzy DXP)

Dance Video of the Year
Olabiwonninu Temidayo (Dayz ii)

Cinematographer of the Year
Omisore jeremiah (Walter jeremiah)

Business/Entrepreneurship Awards

Best Visual and Graphic Designer

Media Personality of the Year

Most Creative Personality
Babalola Segun Emmanuel (Punch)

Most Enterprising Student of the Year
Miss Ifeoluwa

Photographer of the Year

Student Blogger of the Year
Adebimpe David ayomide (Savvie)

Personality/Culture Awards

Face of Fuoye/FAGE (Female)
Ndupu Calista Chibuzor (QwinCallie /bossLady)
Sulieman Kofoworola (Kofo)
Jasmine Onu
Omolola Olanrewaju
Opadoja Eniola Sandra (Jah Express)

Face of Fuoye/FAGE (Male)
Babalola Israel Oluwapelumi (Babz)
Dickson Tommy Emmanuel (Tee_y)
Ibideji kehinde victor (Vick)
John Odeyale (Jhayjay)
Kehinde Omowumi Faruk (Honorable)
Oriola Tolani (WizzyHanz®)

Best Clique
Nancy Jojo & Miss Omawumi Abeson

Ebony of the Year
Adekunle boluwatito (Ivy)
Jojo Nancy oritsewarami (Warri first daughter/posh)

Miss Posh
Ndupu Calista Chibuzor (QwinCallie /bossLady)
Jasmine Onu
Opadoja Eniola Sandra (Jah Express)

Mr Posh
Azeez Omoloye

Model of the Year
Ndibe Janet Anurika

Most Popular Female
Nancy Abeson
Ndupu Calista Chibuzor (QwinCallie /bossLady)

Most Popular Male
Adewumi dolapo Sunday (Danprecky)
Atolusi Stephen Fisayo (Omniboss)
Babalola Israel Oluwapelumi (Babz)
Osemele Chuks Stanley (Engr. Chuks)
Oyedokun Favour oloruntoba (Confidence)

Most Promising Student
Ajibola Temitope Adegbenga (Jibz)
Oluwakayode Damilola (Temmie)
Omisore jeremiah (Walter jeremiah)

Most Sociable Female

Most Sociable Male
Akanbi Samuel Abiola (Sammie kiss /Kisswrld)
Atolusi Stephen Fisayo (Omniboss)
Najeem Suleiman olayinka (Whykay)
Odedokun Imisioluwa (Ace)

Most Sophisticated Male
Babalola Ayobami Moses (Mozereal)
Dickson Tommy Emmanuel (Tee_y)

Most Sophisticated Female 
Akindele Mariam Elizabeth (Mohtorlah)

Most Talented Female

Most Talented Male

Rookie of the Year

Twitter Freak
Adebimpe David ayomide (Savvie)
Alonge Ayomide Michael (Longman)
Lawal Mubarak Damilola (Iroko)

Sport Awards

Athlete of the Year
Akanbi Samuel Abiola (Sammie kiss /Kisswrld)
Babalola Segun Emmanuel

Special/Recognition Awards

Money Bag
Akinbote Bode
Babalola Segun Emmanuel (Punch)

Most Expensive Personality
Azeez Omoloye
Ndupu Calista Chibuzor (Qwincallie)

Most Influential Freshmen
Odedokun Imisioluwa Gbemiga (Ace)
Osemele Chuks Stanley (Engr. Chuks)

SAGE (Stalite) Shortlisted Nominees

Academic Excellence Awards

Best Thespians
Ajeyomi Adedayo Oluwaseun (Comr. Ajeyomi. A)
Amusa Victor (Olubadann)
Iyebiye Adeitan (Kaizen Kreativ)
Matthew Dare Adeniyi
Shilegzy

Efiwe of The Year
Alabi Johnson Sunday (Rexpect)
Atoyebi Abiodun Ayomide (Lincoln)
Azeez Elijah Olawale
Bamigboye Ayodeji Funke (Aybam)
Fehintola George Adekola (Kolatunes)
Ogundiran Oluwafunminiyi John (Funminiyi)
Oladipupo Timileyhin
Olayiwola Assumpta Olayide
Oyebiyi Ridwan Oyeleke (Ridex)
Patunola Princess Ayooluwa (Omo_Oba)
Peace Olaleye

Faculty of The Year
Faculty of Arts
Faculty of Agric
Faculty of Education
Faculty of Engineering
Faculty of Management Science
Faculty of Science
Faculty of Social Sciences

Governor of The Year
Adeosun Tunde Mutiu (ATM)
Ayorinde Oluwatosin (TMA)
Idowu Ezekiel Dahunsi (Zeakie)
Odunuga Samuel (Homeplus)
Ogunkoya Abayomi Johnson (Dcalculator)
Olaleye Gbenga Oluranti (Bigii)
Olatunde Helen (Helen FST)
Olawaye Hadassah (Hadassah)

Poet of The Year
Adegoke Adeola (Campus Parrot)
Gbadebo Josh (Josh)
Oluwaseyi Adeogo (ADEOGO)
Onyeabor Ekene Moses (Og_Natty)

Student Journalist of The Year
Adeyemi .M Kayode (Kaymoney)
Ayobami Asiat Jimoh
Ajala Samuel Akindele (Solicitor)
Dele Yusuf Iretomiwa
Oluwataiwo Ayobami

Student Tutor of The Year
Ajala Samuel Akindele (Solicitor)
Izaaq Bashir
Oladokun Taiwo (Holamegar Twin)
Olasehinde Oluwatosin Emmanuel (Graceman)

Arts/Entertainment Awards

Artist of The Year
Frosh Mafo
Tochukwu Mukoro (SoulTee)
Jimoh Olaitan Michael (MKing)
Joshua Adeyinka Victor (Joemania)
Onipede Peter (Peter Pan)
Stephen Kobena (SK)

Best Comic/Humor Personality
Adungbe Paul Temidayo (Paulcode)
Ajeyomi Adedayo Oluwaseun (Comr. Ajeyomi. A)
Bakare Kola Abdullahhi (Kolabakky)
Barnabas Jeremaih Kehinde (Jerry Comedian)
Boboye babatunde (Mc Bobo)
Gbadebo Josh Olatunde
Israel Paul Aduragbemi (Baba Ghana)
Joseph Abiodun (MC Macaroni)
Oboh A. Excel
Ogundare Olalekan Sikiru (Goodychase)
Ojo Michael Olarewaju (Oriowo)
Ojo oluwaseun Temiloluwa (Bentular)
Olawaye Hadassah (Hadassah)
Onigbinde Oluwatobi (O_Tobi)

Best Dancer of The Year
Adegoke Kolawole (Sirdihlee)
Eshofonie Babatunde Aderemi (Chopstixx)
Olatujayan Seye
Olawatimleyin Alebiosu Allen
Twinnydancers (Twinny)

Best Dance Crew/Clique
Hemmyrhate Royal House (Hemmyrhate Royal House)
Fantastikguyz Dance Crew
Niggas Entertaining Dem (NED)
VIP Dancers

Best DJ of The Year
DJ Explicit
DJ Kidra
DJ Mikky
DJ Bliz – Olayinke Boluwatife
V/DJ Shegzy

Best Entertainment Brand
Be Happy Entertainment
Epic Music Production
Lover Boys Squad (Lbs)
TGP Music Team (TGP Music)
West Coast Media House

Best Event Planner of Year
Adelabu George (Mr Gee)
Ige Oyewole (Lexwhite)
Ilemobayo John Oluwaseun (Holuraf)

Best Female Vocal
Agbewe Joan
Falade Blessing Adeola
P-Boat

Best Live Performer
Adewole Taiwo Gabriel (Gabzeey)
Joshua Adeyinka Victor (Joemania)
Peter Pan

Best Hypeman of The Year
Asaaju Precious (Hypeman Premond)
Godfrey Dopsal (Hypeman Swagking)

Best Male Vocal
Abegunde Damilare Adeoluwa
Joshua Adeyinka Victor (Joemania)
Lu_Cee_Jay
Ogundare Tunde (Teemolar)
Oladokun Kehinde (Holamegar Twin)
Peter Pan
Stephen Kobena (SK)

Best Mc
Mc Avatar
O’Glory

Best Music Collaboration
Adeleke Mayowa (Oluwamayor)
Ogundare Tunde (Teemolar)

Best New Artist (Female)
Ambali Gold
Fabunmi Oluwatobiloba Ademide

Best New Artist (Male)
Adeleye Kehinde Adedayo (Packaging)
Dplenty
Fasuyi Love (Fash)
Kalejaiye Olakulehin Kalex
Martins Damilola (Maxton)
Nastic Jnr
Ogundare Tunde (Teemolar)
Okolie Abraham (Jacey)
Qudari Ismaile

Best Indigenous Artist
Abdullahi Sheriff (Beogrin)
Adeyemo Adewale Christopher (Whalex Gan Gan)
Emblazeikah (Badmankiller)
Isaika Wasiu Ademola (Cledo)
Nastic Jnr
Oladokun Twins (Holarmegar Twins)

Best Rap Artist of The Year
Abdullahi Sheriff Ayodeji (Beogrin)
Oyediran Ayobami (Frosh {Maafor})
Raymond Michael (Iscoraymond)
Zaddy Od

Campus Event of The Year
Fuoye Music Concert
Fuoye Must Laugh
Laughout Fuoye with KolaBakky

Campus Fellowship Choir of The Year
1AIM Choir
CACYOF Choir Oye Chapter
Chapel of Transformation Oye Chapter
Kingdom Celebrity Choir
RCF Ikole Chapter
RCF Oye Chapter

Dance Video of The Year
Ariyo Boluwatife (BStar)
Dance Reborn Academy (Dance Reborn)
Fantastik Guyz Dance Crew (De Fantastik)
Olajide Adeshina (Cruziii)

Entertainer of The Year
Balogun Ololade (LDX)
Ige Oyewole (LexWhite)
Odunsi Elect (Elect)
Onipede Peter A (Peter Pan)

Mixtape of The Year
Fuoye Artist Mixtape by (DJ Tomix)
Mixtape by Dj Kidra

Music Producer of The Year
Aderinoye Hussein Kehinde (Kennylee Uganda)
Akinrinola Marvellous (Marvis-D)
Begbaaji Olushola (Sholex_Tgp)
Obinna Bonaventure (Bonabeats)
Martins Damilola (Maxton)

Next Rated Artist
Abdullahi Sheriff (Beogrin)
Adebakin Moses(Mswag Alayo)
Aborowa Daniel (THRIGGAH)
Aremu Feranmi Ebenezer (FEMBREEZY)
Boskido (Boskido)
Fasuyi Love (Fash)
Micheal Raymond
Southy Nairobi

Outstanding Female Artist
Boskido (Boskido)
Oladokun Taiwo & Kehinde (Holarmegar Twin)
P-Boat -Fuoye

Outstanding Gospel Artist
Johson A. Richard
Oyedele Glory
Presh B

Song of The Year
Aso Ebi by Onipede Peter
No Be Love by Soultee Ft. Rayrex
Posh Life by Soultee
Lobatan by Frosh Mafor
Ojulopesi by Mking
On God by Joemania

Business/Entrepreneurship Awards

Best Magazine/Blog/Social Network
SmileGist
Disturbing Fuoye

Best Visual and Graphic Designer
Alofe Joshua Oluwarotimi (Exclusive Design)
Daramola Victor
Eze jeremiah .C (Mojez)
Iyebiye adeitan (Kaizen Kreativ)
Samuel Mebusaiye (Sam Graphics)
Owoyemi David Alaba (Creo Artem)

Cinematographer of The Year
Akinwunmi Obatunwase
Adeitan Precious (Kaizen Creation)

Digital Brand of The Year
Exclusive Parrot_Tv
GlimpseNG
MiloGist
Oyevibes Media – Ogunlumade Seyi Adeola
Smilegist

Fashion Label of The Year
Anything_Jean by Akindele Bisola
Boss Empire by Bello Ayomide
KUN by Okunlola Oluwakunbi
PM Wears by Oluwalogbon Priscilla Monisola
Queen Zany by Oniyide Zainab
TyClothingz by Oyelakin Tayo
Uriel Wears by Olawaye Ayomide Samson

Makeup Artist of The Year
Arise Grace of Grasha Makeovers
Awe Omolayo of Glam_Up
Barbiee Bee of Magicbarbie
Durodola Boluwatife Dorcas of BClay
Fatomiluyi Taiwo of Phatotee

Media Personality of The Year
Adaraniwon Oluwatosin (GlimpseNG)
Adelabu George (Mr Gee)
Akinlusi Ayomide (FuoyeConnect)
Isau Tajudeen Adio (Bobo)
Tajudeen Ayomide (SmileGist)

Most Creative Personality
Abegunde Damilare Adeoluwa
Adegoke Abisoye Elizabeth (Singingbee)
Adelabu George (Mr Gee)
Aderinoye Hussein Kehinde (Kennylee Uganda)
Ajeyomi Adedayo Oluwaseun (Comr. Ajeyomi. A)
Ayodele Gladys Oluwaseun (Patabysize)
Gbadebo Josh Olatunde
Hoyin Makson (Makson)
Ikumoluyi Ademola Crown
Jimoh Olaitan Michael
Joseph Abidun (Siri Boy)
Tajudeen Ayomide (Smilegist)

Most Enterprising Student of The Year
Aderibigbe Adedolao Yakub (Gasify)
Adesiyan Micheal (Ooshe)
Bello Ayomide (Boss Empire)
Dosumu Blessing (Ultimaedous)
Ogundare Olalekan Sikiru (Goodychase)
Olawaye Ayomide Samson (Uriel Wears)
Oyelakin Tayo (TyClothingz)
Tajudeen Ayomide (Smilegist)

Most Fashionable Photography Studio
Aro Tm Photography
SIQ

Photographer of The Year
Aro Temidayo
Ayodele Praise (Praistudioz)
Dplenty
Michael Adekoya (FAMZ PHOTO)
Mr. Dane
Oluwafemi Daniel
Okparaeke Nzube Henry (Grand View Photography-The Grand Sensei)

Student Blogger of The Year
Adebayo Michael (Southy Nairobi)
Adeyeye Ridwan Adetunji (OyeVirus)
Ejoor Victor (Victan Dice)
Anthony – JagabanTV
Ogunlumade Seyi Adeola – OyeVibes
Olawumi Success Ola
Victan Dice – 9jakingz

Student Chef of The Year
Aworinde Mutiyat Damilola (Olatomi)
Oladimeji Emmanuel Sefunmi (Bani’s Kitchen)
Olawaye Hadassah (Hadassah)
Olowolafe Anuoluwapo (KC Tasties)

Student Fashion Designer of The Year
Rasaq Ayodele Taofeek (Ay Clothing)
Ufondu Ebuka (Heybookah_Clothings)

Personality/Culture Awards

Face of Fuoye/SAGE (Female)
Ajulo Olamide
Arise Grace Olamide
Akingbade Adeola
Bello Tomilayo
Dare Demilade
Deborah Olushola
Durotoye Sharon
Eunice Fatoye
Franca Els
Lola FST
Okungbowa Beatrice
Olusegun Favor
Oluwanike (Jasgram)
Onwujekwe Sylvia
Osakuade Taiwo
Owoeye Oluwadunsin Wuraola
Precious Akinboyetan
Sanni Harriet Oyinkansola
Solomon Marvelous

Face of Fuoye/SAGE (Male)
Adanlawo Boluwaji
Aderinoye Hussein Kehinde (Kennylee Uganda)
Ajayi Oluwatobi Emmanuel (Neymar Tob)
Ajayi Oluwatobi Emmanuel (Neymart)
Egbador Fred Kester
Okorie Victor
Oladapo Ayowamide
Oludemi Micheal
Tofoye

Best Clique
Avatar Gang
Miss Ekiti & Friends
Niggas Entertaining Dem
Lover Boys Squad (Fuoye Music Concert)

Best Humanitarian (Individual Or Group)
Jacob Oluwadamilare Sunday pka (Mc’or)
Oladokun Emmanual (Leo Manuel)

Best Student Pr
Adeniyi Praise Joshua (Palmchat)
Badboyblack (Badboyblack)
Daramola Tolulope Nancy (Emmy Cruise)
Ejoor Victor (Victan Dice)
Isau Tajudeen Adio (Bobo)
Ogunlumade Seyi Adeola (Sheyman)
Ojo Ayomide (Amathy)
Okunlola Oluwakunbi (Kunbex – Guliano)
Olasehinde Oluwatosin Emmanuel (Graceman)

Campus King of The Year
Daniel Vincent(Mr Fuoye’18)
Michael (Mr Fresher ’18)

Campus Queen of The Year
Akindele Justina
Matilda Sylvia (Cenasparks)
Onwujekwe Sylvia
Priscilla Martins

Campus Couple of The Year
Tomisin & Tejesuni (Double T)

Departmental Association of The Year
FUTAMSA
MACOSA
NACOMES
NACOSS
NAMES

Ebony of The Year
Ajayi Moses
Aregbe Oluwatomiwa (Chocomiwa)
Olatunde Helen (Helen FST)
Sherifat 300 MAC

Indigenous Association of The Year
Federation of Ekiti State Student Union FESSU (Fuoye)
National Association of Ogun State Students (Fuoye Chapter) NAOSS (Ogun)
National Association of Osun State Student Association (NAOSS) (Osun)

Miss Posh
Dare Demilade
Fatomiluyi Taiwo (Phatotee)
Ita Jennifer (Nifer_Xoxo)
Oke Damilola (Posh)
Olatunji Blessing
Oluwalogbon Priscilla Monisola
Ozavize Esther (Vize)
Salahudeen Zainab

Mr. Posh
Adanlawo Boluwaji
Aladesanmi Emmanuel
Emmanuel Emeka
Idowu Olusola (Lexzy)
Olisa Igwe
Omofoye Adetola (AdeT)
Oluwatobi (T-Posh)
Yemi Tella

Model of The Year
Akinloye Feyikemi
Akinyanbola Femi (LAS)
Aladesanmi Emmanuel
Ogungbayibi Abigail
Okungbowa Beatrice
Oladapo Ayowamide
Onwujekwe Sylvia
Sheyi

Money Bag
Ayo Richie (EKSU)
Lex (Ikole)
Zico

Most Fashionable Department
Department of Accounting
Department of Business Administration

Most Popular Female
Adelabu Helen Ololade (Saylola)
Ademolekun Damilola (Barbie_Richie_Pearl)
Ambali Gold
Arise Grace Olamide
Falakemi Ilesanmi
Lawal Aminat Olabisi
Ogunleye Monisola Omotayo (Moni Of Fuoye)
Olawaye Hadassah (Hadassah)
Oyeniyi Israel
Priscilla Martins
Sanni Harriet Oyinkansola

Most Popular Male
Adebayo Morenikeji Abulhammed
Adeola Olumide
Adeosun Tunde Mutiu (ATM)
Adetunmbi Peter Boluwatife (West)
Akinrotimi Samuel
Amoo Azeez Olalekan (A.Z)
Awoyinka Temitope Kolade (Tak)
Chinyere David Chibuisi (Ezenunu1)
Egbador Fred Kester
Ige Kehinde Abimbola (Kentro)
Ojo Isaac Sanmi (Ijoba Demo)
Ojo Michael Olarewaju (Oriowo)
Olaleye Gbenga Oluranti (Bigii)
Olajide Tolulope (Obanla)
Oluwadele Oladimeji (Jadon)
Shonibare Sultan (Dapz)

Most Promising Student
Adeosun Tunde Mutiu (ATM)
Akintoye Joke
Agbewe Joan
Akande Farouq Kolawole (Alhaji)
Awoyinka Temitope (Tak_Koncept)
Ogunremi Adenike
Oladokun Emmanual (Leo Manuel)
Osedele Kikelomo (Kiki)

Most Sociable Female
Adenusi Ifeoluwa Boluwatife (IfeBolu)
Adegoke Abisoye Elizabeth (Singingbee)
Ayodele Ebunoluwa Praise (Khevah)
Hoyin Makson (Makson)
Odunsi Elect (Elect)
Owoyemi Omotolani

Most Sociable Male
Aderibigbe Adedolao Yakub (Gasify)
Adetunmbi Peter Boluwatife
Ajayi Oluwatobi Emmanuel (Neymar_Tob)
Akanni Solomon (Solo)
Ayodele Emmanuel Oni (Emmzy)
Edwin Moore (No.1 Social PR)
Ilemobayo John Oluwaseun (Holuraf)
Jimoh Olaitan Michael
Ojo Ayomide (Amathy)
Oluwadele Oladimeji (Jadon)
Oluwatobi (T-Posh)
Onipede Peter (Peter Pan)

Most Sophisticated Female
Ajao Abigail Ibiyemi (Morel)
Arise Grace Olamide
Omolayo
Oyindamola Makanjuola (Oyin Pinky)
Oluwalogbon Priscilla Monisola (PMW)
Uwode Sarah Edesiri (Siri)

Most Sophisticated Male
Adanlawo Boluwaji
Adetunmbi Peter Boluwatife ( West)
Adewusi Adedapo Thompson (Harmony)
Aladesanmi Emmanuel
Olanipekun Oluwaseun Joshua (Seunzy)
Olatudun Taiwo
Olisa Igwe
Olusola Idowu (Lexzy)

Most Talented Female
Agbo Hope Amarachi (Klassy)
Essien Glory Mirabel

Most Talented Male
Adegboyega David (Teedee)
Bamidele Ayooluwa (Haywhy Stickz)
Barnabas Jeremaih Kehinde (Jerry Comedian)
Fasuyi Love Akinwale (Fash)
Gbadebo Josh Olatunde
Jimoh Olaitan Michael
Kalejaiye Olakulehin Kalex
Ogundare Olalekan Sikiru (Goodychase)

Online Media Personality (Female)
Akindele Bisola (Barbiee_Bee)
Daramola Tolulope Nancy (Emmy Cruise)

Online Media Personality (Male)
Adaraniwon Oluwatosin (AdaraTosin)
Adeyeye Ridwan Adetunji (OyeVirus)
Adegoke Adeola (Campus Parrot)
Ajala Samuel Akindele (Solicitor)
Isau Tajudeen Adio (Bobo)
Timilehin (Jagaban)

Political Icon of The Year
Aruna Oluwaseun Joseph (Seunpraize Sp)
Alabi Johnson Sunday (Rexpect)
Awe Adedayo Henry
Ayalomhe David Abodunde (Biggie)
Comr. Raji Sobur (Okazkar)
Ojo Isaac Sanmi Ijoba Demo
Omofoye Adetola (AdeT)
Odebiyi Shamsudeen (Oshamz)

Rookie of The Year
Adeoye Adewale Ademola
Kalejaiye Olakulehin (Kalexpwenze)
Ojo Oluwaseyi~ Zaddy Od

Student Activist of The Year
Adeyemi Kayode (Kaymoney)
Amoo Azeez Olalekan (A.Z)
Awodola Oluwasuen Unique
Azeez Elijah Olawale (Elex)
Comr. Raji, Sobur K (Okazkar)
Omofoye Adetola (AdeT)
Oyebiyi Ridwan Oyeleke (Ridex)
Yemi Tella

Student Agitator of The Year
Awe Adedayo Henry
AGR Oside Oluwole J.

Twitter Freak
Akindoku Semilore (Revolt)
Chidiebere Stephen
Iyebiye Adeitan
Kolawole Isaac (Zico)
Olisa Igwe
Yetunde (Rayo)

Sports Awards

Athlete of The Year
Itunuoluwa
Ogundare Olalekan Sikiru (Goodychase)

Basketballer of The Year

Best Department Football Team
ABESA FC
FUTAMSA
MACOSA
NACOMES
NACOSS
NAMES

Best Faculty Sport Team
Faculty of Arts
Faculty of Agric
Faculty of Education
Faculty of Engineering
Faculty of Management Science
Faculty of Science
Faculty of Social Sciences

Best Director of Sport
Adamolekun Toheeb Oluwaseun (Toheeb Sporty)

Female Sport Personality
Adelanwa Toheebat Abike (Shuga)

Male Sport Personality
Adamolekun Toheeb Oluwaseun (Toheeb Sporty)
Ajiboye Bashir Abiola (Bash)
Oluwadare Tolulope Adedayo (Pogba)

Footballer of The Year
Idowu Ezekiel Dahunsi (Zeakie)
Ogunleye Monisola Omotayo (Moni of Fuoye)

Golden Glove of The Year
Adeniji Olusegun (Segun Goalkeeper)
Ajeyomi Adedayo Oluwaseun (Comr. Ajeyomi. A)
Arabi Oluwasola Felix (Macfelix)

Special/Recognition Awards

Alumni of The Year
Papa Victor

Amazon Woman
HE Erelu Bisi Adeleye-Fayemi

Evolution of The Year
Aderibigbe Adedolao Yakub (Gasify)
Oludemi Micheal

Most Beautiful Girl In Fuoye
Akindele Justina
Akinola Dolapo
Okafor Ifeoma Stephanie (Aosteph)

Most Expensive Personality
Adanlawo Boluwaji
Adegoke Kolawole (Sirdihlee)
Olusola Idowu (Lexzy)

Most Influential Student (Female)
Adenusi Ifeoluwa Boluwatife (IfeBolu)
Adegoke Abisoye Elizabeth (Singingbee)
Akuraku Kofoworola Elizabeth (AKURAKU)
Jimoh Asiat Ayobami
Makinde Oluwamayowa Abosede
Oluwalogbon Priscilla Monisola (PMW)

Most Influential Student (Male)
Adaraniwon Oluwatosin (Adaratosin)
Adegoke Kolawole (Sirdihlee)
Aderinoye Hussein Kehinde (Kennylee Uganda)
Alabi Johnson Sunday (Rexpect)
Aruna Oluwaseun Joseph (Seunpraize SP)
Ayalomhe David Abodunde (Biggie)
Idowu Ezekiel Dahunsi (Eze)
Jacob Oluwadamilare Sunday pka (Mc’or)
Olaleye Gbenga Oluranti (Bigii)
Seyi Babalola (Seyi Babs)

Non-Teaching Staff of The Year
Mr Oluwatade Faith (Coach Faith)

Partner In Progress

Philanthropist of The Year

Student Dean of The Year
Dr. Dosu Malomo

University of The Year

VC/Rector of The Year
Professor Kayode Soremekun

Student Lecturer of The Year (Honorary Award)
Dr. Oluwakemi Omole
Mr. Olasehinde
Mr. Umenyilorah Uzodinma

To pay your nomination fee (@₦1500/Category) follow the details below

FAGEnSAGE 2020 (Fuoye Campus Award) - The Heritage

Please note that nominations payment tentatively close 23rd of April, 2020.

Payment mode #1

Online Payment

₦1500/nomination
Nomination Fee
  • Online payment method for Nomination of FAGEnSAGE (Fuoye Campus Award).

Payment mode #2

Bank Transfer/Deposit

Account #: 0245324028

Account Name: OYESource Empire

Bank: Wema Bank